WT Gram Slot Den 20. august 2017
Dommer

Vinderklasse
WT6 Brown Hunt's Spica/Helle Stockfisch
Bestået Brown Hunt's Merlot/Jeanette Bundgaard
IB Brown Hunt's Seven/Kent Grambow
 
Well done :-)

WT på Gram slot den 19. august 2017

Begynderklasse
IB Brown Hunt's Tweed/Lena Nørgaard

Åbenklasse
WT3 Brown Hunt's Remix/Nana Hingelberg
Bestået Brown Hunt's Fanta/Lena Nørgaard
 
Tillykke til de dygtige sorte tøser og piger :-)

Schweissprøve i Rold skov den 19. august 2017
Dommer Søren Krabbe

400m/20 timer
1.pr. Brown Hunt's Maggie/Anni Kamstrup

1000m/40 timer
1.pr. Brown Hunt's DuKan/Karl Venborg Lauritsen

Tillykke til de sejeste piger og drenge  !

Schweissprøve i SKive den 13. august 2017
Dommer Brian Seitzberg

1000m/40 timer
1.pr. og Bedste hund Brown Hunt's DuKan/Karl Venborg Lauritsen

Tillykke til de sejeste drenge !

Unghundemesterskabet i DRK den 13. august 2017
Dommer
 
1.pr./gennemført Brown Hunt's DuDer/Pernille
1.pr. /gennemført Brown Hunt's Pippi/Bjørn Kvejborg
IP Brown Hunt's Pelle/Anja Gamst
IP Brown Hunt's Punktum/Tommy 
 
Tak for en skøn dag !

RJK vinderklasse i Søby den 12. august 2017
Dommer 

1. vinder Salemasky Skimmer/Tommy Langelund Jakobsen
3.vinder Brown Hunt's Saldo/Heidi Hamberg
 
Tillykke !!

B-prøve Fussingø den 12. august 2017
Dommer

Åbenklasse
2.pr. Brown Hunt's Remix/Nana Hingelberg
3.pr. Brown Hunt's Turner/Søren Andersen
3.pr. Brown Hunt's Tony/Per Kejlstrup

Vinderklasse
2.Vinder Brown Hunt's Merlot/Jeanette Bundgaard
3.vinder Brown Hunt's Spica/Helle Stockfisch
 
Tillykke og godt kæmpet af jer alle :-)

Vildtspor Unghundemesterskab den 6. august 2017
Dommer:

600m/20 timers spor
2.pr. Brown Hunt's DuKan/Karl Venborg Lauritsen

Sejt gået I to :-)

 B-prøve i Nordjylland den 6. august 2017
Dommer:

Begynderklasse
1.pr. Brown Hunt's Punktum/Tommy
2.pr. Brown Hunt's DuDer/Pernille

Åbenklasse
1.pr. og Bedste hund Brown Hunt's Remix/Nana Hingelberg
2.pr. Brown Hunt's Citrus/Mads Nørsøller
2.pr. Brown Hunt's Bounty/Annie Vejlin

Tillykke alle sammen :-)

DJU Prøver den 29. Juli 2017
Dommer:
 
Apporteringsprøve
Bestået m/30 point og bedste Hund Brown Hunt's DuDer/Pernille 
Bestået m/28 point Brown Hunt's Punktum/Tommy 

Udvidet apporteringsprøve
Bestået m/216 point Brown Hunt's Cenzo/Andreas Artman
Bestået m/200 point Salemasky Skimmer/Tommy
Bestået m/194 point Castlemans Syrian/Pernille
 
Tak for en hyggelig og sjov dag :-)

Working Test i Vigsø den 23. Juli 2017
Dommer

Åbenklasse
WT1 Brown Hunt's Remix/Nana Hingelberg

Kæmpe tillykke Nana, du gjorde lige Helle Stockfish kunsten efter med at blive bedste hund på B-prøven og vinde WT'en dagen efter - SUPER SEJT !

B-prøve i Vigsø den 22. Juli 2017
Dommer Lisa Poulsen, Birgitte Larsen

Åbenklasse:
1.pr. & Bedste hund - Brown Hunt's Remix/Nana Hingelberg
1.pr. Brown Hunt's Citrus/Mads Nørsøller
2.pr. Brown Hunt's Tony/Per Kejlstrup

Kæmpe tillykke til Nana, Mads og Per !

Vildtspor prøve i Sverige den 10. til den 17. Juli 2017
Dommer:

3x1.pr. og 1x HP (Hæders Pris)
Ny Svensk Vildtspor Champion

Brown Hunt's DuKan og Karl Venborg Lauritsen
 
Weee så super sejt !!! Kæmpe tillykke !!!

Schweiss prøve i Skive den 16. juli 2017
Dommer

400m/20 timers spor
1.pr. Brown Hunt's Mira/Ellen Nielsen

Super sejt Ellen - stort tillykke

Mocktrail på Haraldskær den 16. Juli 2017
Dommer: Roddy Forbes, Bruno Julien, Danny Fraiser, Gitte Jensen
 
Åbenklasse:
Bestået & judges choice for både Roddy Forbes og Bruno Julien
Brown Hunt's Remix/Nana Hingelberg

Vinderklasse
Bestået Castlemans Syrian/Pernille
IB Salemasky Skimmer/Tommy
IB Brown Hunt's Saldo/Heidi Hamberg

Skøn dag og svære prøver - Tillykke !

Working Test på Haraldskær den 15. Juli 2017
Dommer: Roddy Forbes, Bruno Julien, Danny Fraiser, Gitte Jensen

Vinder klasse
WT3 Brown Hunt's Saldo/Heidi Hamberg

Tillykke !!!


RJK WT den 24. juni 2017
Dommer:

Udmærkelse og bedste hund
Brown Hunt's Cenzo/Andreas Artmann
 
Tilykke til de dygtige sjællandske knejter :-)

RJK WT den 18. juni 2017
Dommer:

Udmærkelse
Brown Hunt's Cenzo/Andreas Artmann

Tilykke til de dygtige sjællandske knejter :-)

Schweissprøve i Skive den 11. Juni 2017
Dommer
 
400m/3 timersprøve
1.pr. Brown Hunt's Mira/Ellen Nielsen
 
1000m/20 timer
1.pr. Brown Hunt's Dukan/Karl Venborg Lauritsen
 
Kæmpe tillykke - 30mm regn og alligevel styrede I for vildt !!

WT Hadsund den 5. juni 2017

Vinderklasse
Bestået WT4 Salemasky Skimmer/Tommy Jakobsen

Brugsprøve den 1. Juni 2017
Dommer Anette Stentsøe

Bestået
Brown Hunt's Mega/Jeanette Bundgaard
Brown Hunt's Mira/Ellen Nielsen
Brown Hunt's Marley/Bjarke Rasmussen
Brown Hunt's Mento/Lise Norup
Brown Hunt's Mango/Helle Stockfisch
 
Hvor er jeg stolt af jer så sejt at I alle bestod samme dag !!!

B-prøve i Karup den 27. maj 2017
Dommer Fin Mikkelsen og Keld Jørgensen
 
Begynderklasse
2.pr. Brown Hunt's DuDer/Pernille
2.pr. Brown Hunt's Punktum/Tommy

Åbenklasse
2.pr. Brown Hunt's Tony/Per Kejlstrup
 
Det var en 2.præmie dag - vi kommer igen når vi har slikket sårene :-)

Brugsprøve på Bornholm den 24. maj 2017
Dommer:
 
Bestået
Brown Hunt's Milton/Jakob
 
Tillykke til de seje øboer :-)

Schweissprøve på Fussingø den 13. maj 2017
Dommer
 
1000m/20 timer
3.pr. Brown Hunt's Dukan/Karl Venborg Lauritsen
 
Tillykke I to seje gutter, rigtig godt kæmpet !

B-prøve den 13. maj 2017
Dommer
 
Åbenklasse
1.pr. Brown Hunt's Cenzo/Andreas Artmann
2.pr. Brown Hunt's Holly/Joan Clausen
 
Tillykke til de to dygtige sjællændere :-) 

B-prøve Midtsjælland den 7. maj 2017
Dommer
 
Åbenklasse
2.pr. Brown Hunt's Cenzo/Andreas Artmann
 
Tillykke - næste gang sidder den i skabet :-)

WT i tyskland den 6. maj 2017
Dommer:

WT3 vinderklasse Brown Hunt's Finlay/Sandra Richerts
 
Tillykke Sandra

Egnetshedsprøve Schweiss Registret den 6. maj 2017
Dommer

Bestået
Brown Hunt's Platon/Kim Bennedsen

Tillykke med optagelsen Kim og Platon

Schweissprøve i Skive den 6. maj 2017
Dommer
 
1000m/40 timer
1.pr. Brown Hunt's Freja/Jonny Damholt

400m/3 timer
2.pr. Brown Hunt's Mira/Ellen Nielsen
 
Tillykke I to dygtige hundeførere :-)

C-prøve i Ulfborg den 29. april 2017
Dommer Thomas 

Begynderklasse
1.pr. Brown Hunt's DuDer

Vinderklasse
4.vinder Castlemans Syrian/Pernille
Brown Hunt's Seven/Kent Grambow
 
Kent og jeg kom i finalen og det var ret flot - tillykke til os !

 
Working Test  på Ørumgaard den 23. april 2017
Dommer
 
Vinderklasse
WT1 Brown Hunt's Merlot/Jeanette Bundgaard
WT7 Castlemans Syrian/Pernille
 
Kæmpe tillykke Jeanette det var SÅ FLOT !!

Markprøve B i Dons den 22. april 2017
Dommer

Begynderklasse
1.pr. Brown Hunt's Cimba/Christian Bagger

Åbenklasse
3.pr. Brown Hunt's Citrus/Mads Nørsøller


Tillykke Drenge :-)

Vildtspor prøve den 17. april 2017
Dommer: Kristian Graversen

1000m/20 timers Championats spor
1.pr. Brown Hunt's Dukan/Karl Venborg Lauritsen

Tromme solo - Bedste Hund !!!
 
Kæmpe tillykke hvor er det sejt - one to go !

Markprøve B den 17. april 2017
Dommer

Åbenklasse
1.pr. Brown Hunt's Tony/Per Kejlstrup

Tillykke til de dygtige knejter !

DcH Konkurrence den 13. april 2017
Dommer:

E-klassen
2.plads Brown Hunt's Pondus/Margit Hansen

Tillykke !!!

Vildtspor prøver i Sverige i perioden den 8. april til 12. april 2017
Dommer:
 
4 x 1.pr. Brown Hunt's Platon/Kim Bennedsen
 
Ny SVENSK VILDTSPOR CHAMPION
Tillykke Kim og Platon - I er SÅ seje !!!

Schweissprøve den 09. april 2017
Dommer
 
400m/3 timers spor
1.pr. Brown Hunt's Maggie/Anni Kamstrup
 
Tillykke I to seje tøser !

B-prøve på Tårnholm den 09. April 2017
Dommer
 
Åbenklasse
2.pr. Brown Hunt's Cenzo/Andreas Artmann
 
Vinderklasse
41 point Salemasky Skimmer/Tommy
40 point Castlemans Syrian/Pernille
 
Tak for en skøn dag

Working Test Tårnholm dne 08. april 2017
Dommer
 
Vinderklasse
WT7 Brown Hunt's Navy/Tommy Langelund Jakobsen
Bestået Kayteens Star at Meadowlark/Pernille
IB Castlemans Syrian/Pernille
 

Schweissprøve i Skive den 26. marts 2017
Dommer:
 
400m/20 timers spor
1.pr. Brown Hunt's Don/Frank L. Sørensen
 
Tillykke Frank og Don :-)

Working Test i Lisbjerg den 25. marts 2017
Dommer
 
Begynderklasse
IB Brown Hunt's Carla/Sven Spangsbjerg
 
Åbenklasse
WT2 Brown Hunt's Tony/Per Kejlstrup
Bestået Brown Hunt's Bounty/Annie Vejlin
 
Tillykke :-)

RJK prøve på Palstrup Gods den 19. marts 2017
Dommer Lars Vennevold og Niels Henrik Hansen

Apporteringsprøve
Bestået Brown Hunt's Spica/Helle Stockfisch
Bestået SEVCH DKSCH(V) Brown Hunt's Ketchup/Pernille

Åbenklasse
Udmærkelse Brown Hunt's Navy/Tommy 
Udmærkelse Salemasky Skimmer/Tommy
Udmærkelse Castlemans Syrian/Pernille
IB Brown Hunt's Seven/Kent Grambow
 
Tak for en dejlig dag 

DRK Championts spors prøve på sjælland den 12. marts 2017
Dommer: Ib Larsen

1000m/20 timers vildtspor
1.pr. Brown Hunt's DuKan/Karl Lauritsen

Yngste Brown Hunt'er på Championats spor nogensinde
SÅ SEJT ! KÆmpe tillykke Karl :-)

UWT på Lykkesholm den 12. marts 2017
Dommer:
 
Brugsprøve Bestået
Brown Hunt's Picasso/Jesper Pedersen

Åbenklasse
UWT2 Brown Hunt's Remix/Nana Hingelberg

Vinderklasse
UWT3 Brown Hunt's Spica/Helle Stockfisch
 
Tillykke - så sejt !

C-prøve i Midtjylland den 11. marts 2017
Dommer

Vinderklasse
Brown Hunt's Fortuna/Mette Rasch
Brown Hunt's Spica/Helle Stockfisch
 
Godt kæmpet piger :-)

UWT på Fyn den 11. marts 2017

Begynderklasse
UWT4 Brown Hunt's Carla/Svend Spangsberg

Åbenklasse
Bestået Brown Hunt's Holly/Joan Clausen
Bestået Brown Hunt's Fanta/Lena Nørgaard
 
Tillykke !!

UWT i Hønning Plantage den 4. marts 2017
Dommer
 
Brugsprøve Bestået
Brown Hunt's Pelle/Anja Gamst-Jensen

Begynderklasse:
WT1 Brown Hunt's Carla/Svend Spangsberg

Åbenklasse
WT1 Brown Hunt's Fanta/Lena Nørgaard

Kæmpe tillykke til alle de sorte poter og deres dygtige ejere :-)
mor er stolt !!

Tyskland den 3. marts 2017
 
800m Langschleppe beim JGHV Wesel
Bestået Brown Hunt's Heartbreaker Finlay/Sandra Richert
 
Congratulations Sandra and Finni :-)

Markprøve C i Marbæk den 4. februar 2017
Dommer:
 
Brugsprøve Bestået
Brown Hunt's DuKan/Karl Venborg
Brown Hunt's DuDer/Pernille
Brown Hunt's Punktum/Tommy

Begynderklasse
1.pr. Brown Hunt's Cimba/Christian Bagger
 
Vinderklasse
Brown Hunt's Merlot/Jeanette Bundgaard
Brown Hunt's Spica/Helle Stockfisch
Salemasky Skimmer/Tommy
Castlemans Syrian/Pernille

Tillykke til jer alle og vi er nogen der bare træner videre :-)
 

Brugsprøve i Bække den 24. januar 2017
Dommer: 

Bestået 
Brown Hunt's Pippi/Bjørn Kvejborg

Tillykke Pippi langstrømpe og Bjørn !
Kennel Brown Hunt v/Pernille Lillevang & Tommy Langelund Jakobsen | Remmerslundvej 28, 8722 Hedensted  | Tlf.: +45 30288003 | pernille@brownhunt.dk